Obilježavanje Dana državnosti Bosne i Hercegovine

Decembar 04, 2018

Svečanom priredbom, u četvrtak 22. novembra, u Prvoj osnovnoj školi obilježen je Dan državnosti Bosne i Hercegovine za učenike, njihove roditelje i uposlenike.

Davne 1943. godine održano je Prvo zasjedanje ZAVNOBIH-a (Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine)u Mrkonjić Gradu. Na pomenutom zasjedanju donesena je odluka o obnovi državnosti BiH, potvrđene su njene historijske granice, koje su datirale iz vremena srednjovjekovne Bosne, te je Bosna i Hercegovina definisana kao jedna od šest ravnopravnih republika u tadašnjoj Jugoslaviji.

Učesnici svečanosti su nas podsjetili da se prisjetimo herojske borbe za našu domovinu u kojoj svi narodi imaju ista prava, te istakli važnost očuvanja svoje kulture i tradicije.

Učešće u programu uzeli su učenici Prve osnovne škole, a pripremali su ih nastavnice:

Azra Pohara (hor),

Murisa Mujanović (historijska sekcija),