“Škole kao zelene zone”- Recikliramo i ponovo koristimo!

• “Škole kao zelene zone”- Recikliramo i ponovo koristimo!
“Škole kao zelene zone”- Recikliramo i ponovo koristimo!

Recikliranje je izdvajanje materijala iz otpada, a prije svega važna je njihova ponovna upotreba.

Recikliranjem se smanjuje korištenje novih sirovina za proizvodnju novih proizvoda, čime se štede materijalni i prirodni resursi.

Tokom godina “brza moda” rezultirala je bacanjem ogromnih količina odjeće bez recikliranja, s veoma štetnim posljedicama za okoliš. Baš iz ovog razloga učenici odjeljenja VII1 sa razrednom starješinom Indirom Buljubašić odlučili su da radionicu u okviru projekta “Škole kao zelene zone”posvete recikliranju odjeće, ali i savladavanju skoro potpuno zaboravljenih vještina: krojenja i šivenja, te razbijanju predrasuda o podjeli vještina na muške i ženske.

Prelijepe kecelje nastale od stare odjeće sada čekaju nove recepte. Recikliranje odjeće je važno za očuvanje planete, posebno vode. Modna industrija odgovorna je za 20% otpadnih voda na svijetu.