Dan dječije književnosti

• Dan dječije književnosti
Dan dječije književnosti

Međunarodni dan dječije knjige obilježava se 2. aprila svake godine, s ciljem da ukažemo na važnost dječije književnosti i ljubavi prema čitanju. Ovaj datum je izabran jer je 2. aprila rođen Hans Kristijan Andersen, najpoznatijeg pisac bajki.

Počevši od 1956., svake druge godine dodjeljuje se Andersenova nagrada za najbolje postignuće i trajan doprinos na području dječje književnosti. Ova nagrada je najveće priznanje u svijetu dječije književnosti. Međunarodni dan dječije knjige nije samo za malu djecu koja vole čitati, već i za sve nas. Stoga, odlična je prilika da baš na ovaj dan posegnete za nekom dragom knjigom iz djetinjstva i prisjetite se lijepih uspomena.
Učenici odjeljenja VI1 i VI2 rado su prihvatili ideju svoje nastavnice Indire Buljubašić i oslikali majice naslovnicama najdražih knjiga.