Dan ružičastih majica – Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

• Dan ružičastih majica – Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja
Dan ružičastih majica – Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Ovaj dan u cijelom svijetu se obilježava zadnje februarske srijede, kada i djeca i odrasli simbolično oblače roza majice pokazujući na taj način, simbolično, da svako društvo treba činiti sve kako bi spriječilo vršnjačko verbalno i/ili fizičko nasilje.

Kako je počelo?

2007. godine, čuvši da sva udruženja i pojedinci koji daju podršku ženama oboljelim od karcinoma, kao zaštitni znak imaju predmete ili neki odjevni predmet u roza boji, jedan dječak iz Kanade, čija je majka oboljela od ove teške bolesti, u želji da i on bude podrška bolesnim ženama, došao je u školi u roza majici.
Tog dana samo zbog boje za koju su zlostavljači smatrali da ne priliči muškarcima, dječak je u školi pretrpio veliko i fizičko i verbalno nasilje. Za par dana, njegovi prijatelji nabavljaju ružičaste majice i oblače ih u školu u znak podrške svom prijatelju. Tako je počelo…

A danas ?

Združeno i u glas, svi smo na mnogo različitih načina, kroz mnogo kreativnih ideja odlučno rekli: “NE! NASILJE NIJE NAŠ IZBOR!”

Uživajte u šarenoj lepezi naših aktivnosti.