Koju matematičku tajnu krije Muzej optičkih iluzija u Sarajevu?

• Koju matematičku tajnu krije Muzej optičkih iluzija u Sarajevu?
Koju matematičku tajnu krije Muzej optičkih iluzija u Sarajevu?

Učenici sedmog i devetog razreda, koji pohađaju dodatnu nastavu iz matematike, posjetili su Muzej optičkih iluzija u pratnji nastavnice Irme Spirjan-Hajdarević. No, datum posjete nije slučajno odabran. Međunarodni dan matematike obilježava se upravo 14. marta i poznat je kao Dan broja π jer se matematička konstanta Pi može zaokružiti na 3,14. Ovaj dan slavi se širom svijeta s ciljem podizanja globalne svijesti o važnosti matematičkih znanosti koje su ključne za rješavanje izazova u područjima poput umjetne inteligencije, klimatskih promjena, energije i održivog razvoja te za poboljšanje kvalitete života u razvijenim i zemljama u razvoju.

Učenici su imali priliku sami otkriti prostorije i iluzije, kao što su: Playroom sa mozgalicama, Naopaka soba, Anti-gravity soba, hologrami, magični kauč, beskonačni tunel, bunar bez dna, šetnja ulicama Sarajeva… Većina muzejskih eksponata u tijesnoj su vezi sa naukama poput geometrije, optike, biologije, informatike i psihologije i predstavljaju praktičnu primjenu pomenutih oblasti. Iako se geometrija ne spominje izravno, mnogi eksponati u muzeju koriste geometrijske principe kako bi stvorili zapanjujuće iluzije.