Posjeta gradu bosanskih kraljeva

• Posjeta gradu bosanskih kraljeva
Posjeta gradu bosanskih kraljeva

U utorak, 12.4.2022. učenici odjeljenja IX-1 su u sklopu istraživanja za STEAM projekat TABLA posjetili kraljevski grad Bobovac zajedno sa nastavnicom Irmom Spirjan, nastavnikom Kerimom Omerbegovićem i razrednicom Elmom Drpljanin. Ostaci kraljevskih objekata na Bobovcu, kao i kraljevsku grobna kapela su impresionirali učenike. Od vodiča su naučili koji su kraljevi boravili na Bobovcu, kako su živjeli, te zašto je grad uništen od strane Osmanlija. Naučili su sta je freska, mauzolej, po kome je makadam dobio ime i još puno toga.

Učenici su imali i zadatke koje su uspješno obavili. Trebali su slikati, snimati, mjeriti, postavljati istraživačka pitanja vodiču i dokumentovati sve ono što je od značaja za projekat na kojem rade. Istraživačko pitanje kojim se bave neka, zasad, ostane mala tajna:-)