Voljeni grade, čestitamo ti tvoj Dan!

• Voljeni grade, čestitamo ti tvoj Dan!
Voljeni grade, čestitamo ti tvoj Dan!

Šesti april najznačajniji je datum u historiji glavnog grada Bosne i Hercegovine. Šestog aprila 1945. godine, tokom Drugog svjetskog rata, oslobođeno je Sarajevo.
Na ovaj isti dan, 6. aprila 1992. godine Sarajevo je opet trebalo svoje građane i patriote da ga još jednom oslobode. I opet je oslobođeno! Od početka opsade pa do 31. jula 1995. u Sarajevu je ubijeno, umrlo od gladi, hladnoće i nestalo 11.541 civila, od kojih 1.601 dijete.

Materijalna šteta koju je grad pretrpio tokom opsade, prije svega kroz razaranja stambenog fonda i uništenje kulturnog blaga i privrednih objekata i saobraćajnica, je neprocjenjiva.
Želimo da nikad više ne moramo oslobađati svoj grad.

Učenici odjeljenja V4 su na času Bosanskog jezika i književnosti dobili zadatak da crtežima ptica, zalijepljenim na svoje prozore, čestitaju Dan grada Sarajeva voljenom gradu.

Prigodnim panoima istaknutim u školskom holu učinili su to i članovi Historijske sekcije, a mnogo srca voljenom gradu nacrtali su i poslali i učenici odjeljenja V1.